صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی استان اصفهان

سرمایه گذاری خطرپذیر

سرمایه گذاری خطرپذیر

کسب و کارهای نوپا که به سرعت در حال رشد هستند، عمدتا به سرمایه گذاری خطرپذیر برای تحقق رشد خود نیازمندند. سرمایه خطر پذیر (Venture Capital) سرمایه‌ای است که به همراه کمک‌های مدیریتی و مشاوره‌ای، در اختیار این گونه شرکت‌ها قرار داده می‌شود. صندوق پژوهش و فناوری استان اصفهان، سرمایه گذاری در طرح‌هایی با پتانسیل رشد بالا و بازگشت سرمایه مناسب در حوزه‌های اولویت دار به ویژه در حوزه هوش مصنوعی، کلان داده، علوم شناختی، تجهیزات پیشرفته و غیره را انجام می‌دهد.

معیارهای اولویت‌دهی در سرمایه‌گذاری

  • سرمایه‌گذاری در تیم‌های با منابع انسانی قوی و نوآور/کارآفرینی؛
  • سرمایه‌گذاری در طرح‌هایی با سابقه ارائه محصول؛
  • سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌های با ظرفیت بازار اثبات‌شده؛
  • سرمایه‌گذاری با مدل “هم سرمایه‌گذاری” (co-invest) در طرح‌های دارای علاقمندی برای مشارکت از سوی سایر صندوق‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری؛

صاحبان کسب و کارهای نوپا و استارت آپ‌ها و کارآفرین که مستعد جهش و رشد ارزش هستند می­‌توانند با استفاده از بهره‌برداری از این ظرفیت و همچنین بهره‌مندی از تجربه متخصصین و مشاوران صندوق پژوهش و فناوری اصفهان، در سریع‌ترین زمان ممکن، طرح فناورانه خود را به بازارهای بزرگ داخلی و خارجی معرفی نماید.

فرایند سرمایه‌گذاری

گام یک: پیش غربالگری

در مرحله پیش غربالگری لازم است درخواست مکتوب به همراه مستندات خود را تکمیل نموده و به همراه فایل پیچ دک به آدرس ایمیل صندوق پژوهش و فناوری با موضوع «درخواست سرمایه‌گذاری» ارسال نمایید.

گام دوم: غربالگری

در صورت تایید درخواست شما توسط واحد سرمایه‌گذاری، تیم کارآفرین ارائه‌ای در خصوص طرح مدنظر خواهد داشت. این جلسه شامل ارائه ۲۰ دقیقه‌ای فایل پیچ دک ارسالی و پرسش و پاسخ بوده که جمعا حدود ۳۰ دقیقه به طول می‌انجامد. براساس معیار‌های سرمایه گذاری، نامه تایید و یا رد غربالگری اولیه توسط  واحد سرمایه‌گذاری به ایمیل تیم کارآفرین ارسال خواهد شد.

گام سوم: بررسی موشکافانه

در صورت تایید طرح در واحد سرمایه گذاری صندوق اصفهان، طرح وارد فرایند تهیه گزارش موشکافانه می‌گردد. در این مرحله تیم کارآفرین با راهنمایی صندوق اقدام به تهیه موارد مورد نیاز برای تهیه گزارش موشکافانه شامل طرح کسب‌وکار، ارائه‏‌ها و پیش بینی‌های مالی می‌نماید. دراین مرحله مذاکرات اولیه در خصوص چارچوب مبنایی و ارزشگذاری آغاز می‌گردد تا طرفین مذاکره نسبت به ارزشگذاری طرح و مدل قرارداد به توافق اولیه برسند و امکان ادامه مذاکرات فراهم گردد.

گام چهارم: مذاکرات و عقد قرارداد

پس از تهیه گزارش موشکافانه و تایید آن توسط واحد سرمایه‌گذاری صندوق پژوهش و فناوری استان اصفهان، در این مرحله توافق در خصوص مواردی نظیر میزان سهام طرفین، اعضای هیئت مدیره و نوع سهام شکل می‌گیرد و مفاد قرارداد متناسب با توافق به عمل آمده در متن چارچوب مبنایی تنظیم می‌گردد و کلیه مستندات مورد نیاز به امضای طرفین می‌رسد.

گام پنجم: سرمایه گذاری و حمایت‌های پس از آن

بر اساس ميزان مشارکت صندوق در شرکت مورد نظر حداقل يک نفر نماينده در هيئت مديره آن شرکت منصوب خواهدشد تا علاوه بر تامين نيازهای مالی، به واسطه برخورداری از دانش و تخصص مورد نیاز در جهت رشد و شکوفایی هرچه بیشتر استارتاپ‌ها، بتواند در راهبری شرکت‌ها نقش موثری ایفا نماید. سیاست سرمایه‌گذاری در شرکت‌های منتخب معمولا به صورت مرحله‌ای خواهد بود. بدين معنی که اگر شرکت‌هاي سرمايه‌پذير به شاخص‌های کليدی عملکرد تعيين شده خود دست پيدا کردند و ارزش افزوده مناسبی را در بازه زمانی تعيين شده ايجاد نمودند، سرمايه مرحله بعد آنها تزریق خواهدشد.

انواع روش های سرمایه گذاری

از رایج ترین قراردادهای سرمایه گذاری خطرپذیر می‌توان به قراردادهای سهامی، قراردادهای قرض قابل تبدیل به سهام و قرارداد رویالتی یا حق‌الامتیازی اشاره نمود.که در ادامه به توضیح مختصر از هر یک خواهیم پرداخت.

۱. مدل قراردادهای سهامی

در قرارداد سهامی پس از ارزشگذاری طرح براساس پیش‌بینی‌ها و اطلاعات مالی شرکت و محاسبه سرمایه مورد نیاز توسط کارشناسان واحد سرمایه‌گذاری، صندوق درازای سهام دریافتی، سرمایه مورد نیاز را به شرکت تزریق خواهدکرد.

۲. مدل قرارداد تسهیلات قابل تبدیل به سهام

در مدل تسهیلات قابل تبدیل به سهام، تیم کارآفرین پس از ارزشگذاری و محاسبه سرمایه مورد نیاز، مبلغی را به عنوان تسهیلات دریافت می‌نماید. بسته به نوع فعالیت تیم کارآفرین و درنظر گرفتن چالش‌های موجود، شاخص‌های عملکردی جهت بررسی پیشرفت تیم کارآفرین تعریف میگردد. در صورتی که شاخص‌های مذکور توسط تیم کارآفرین تحقق یابد، صندوق این اختیار را دارد که تسهیلات پرداخت شده را مانند قرارداد سهامی تبدیل به سهام نماید.

۳. مدل قرارداد حق الامتیاز یا رویالتی

حق امتیاز یک شکل منحصر به فرد از سرمایه‌گذاری است. در این قرارداد سرمایه‌گذار مابه‌ازای سرمایه‌ای که در اختیار شرکت می‌گذارد به‌جای دریافت سهام تا مدت زمان مشخصی در بخشی از درآمد یا سود شرکت شریک می‌باشد، که در فواصل زمانی مشخص مانند سالانه، سه ماهه یا ماهانه پرداخت می‌گردد.

۴. مدل قرارداد مشارکت در پروژه

این قرارداد بین اشخاص و یا شرکت‌ها با صندوق منعقد می‌گردد و در آن هر کدام از طرفین قرارداد باید وظایف خاصی را انجام دهند و معمولا دراین نوع قراردادها صندوق در زمینه تامین مالی به ایفای نقش خواهد پرداخت. لازم به توضیح است که در این نوع از قراردادها هر کدام از طرفین به طور مشترک براساس نسبت‌های مورد توافق از منافع پروژه بهره خواهد برد و مالکیت پروژه در طول قرارداد متعلق به تمامی مشارکت‌کنندگان می‌باشد.